Jaki obraz na płótnie można kupić za więcej niż milion dolarów?

Niniejszy artykuł pod tytułem Dlaczego warto kupić kapucynkę? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dlaczego warto kupić kapucynkę? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Malarstwo to sztuka, która od wieków fascynuje ludzi. Od czasów starożytnych obrazy na płótnie były uważane za jedne z najcenniejszych dzieł sztuki, a ich wartość często przekraczała miliony dolarów. Oto lista niektórych z najdroższych obrazów na płótnie, które kiedykolwiek zostały sprzedane.

1. „Salvator Mundi”

Salvator Mundi – ten obraz na płótnie namalowany przez Leonarda da Vinci około 1500 roku został sprzedany na aukcji w 2017 roku za niesamowitą kwotę 450,3 milionów dolarów. Obraz przedstawia Chrystusa jako Zbawiciela świata, trzymającego kryształową kulę w jednej ręce, a w drugiej błogosławiącego. Obraz ten jest uważany za jedno z największych dzieł sztuki wszech czasów.

2. „Interchange”

Interchange – ten obraz na płótnie namalowany przez Willema de Kooninga został sprzedany w 2015 roku na aukcji w Nowym Jorku za kwotę 300 milionów dolarów. Obraz ten przedstawia abstrakcyjne figury kobiet i mężczyzn, malowane szybkimi i energicznymi pociągnięciami pędzla.

3. „Nafea Faa Ipoipo”

Nafea Faa Ipoipo – ten obraz Paula Gauguina został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi za kwotę 300 milionów dolarów w 2015 roku. Obraz przedstawia dwie kobiety na tle krajobrazu Tahiti, a jego tytuł oznacza „Kiedy wole kochać”.

4. „Number 17A”

Number 17A – ten abstrakcyjny obraz Marka Rothko został sprzedany w 2015 roku za kwotę 200 milionów dolarów. Obraz ten składa się z dwóch kolorów – granatu i fioletu – i ma nieregularny kształt, który ma na celu zachęcić widza do zanurzenia się w kolorach.

5. „Les Femmes d’Alger”

Les Femmes d’Alger – ten obraz Pablo Picasso został sprzedany w 2015 roku za kwotę 179,4 milionów dolarów. Obraz ten przedstawia pięć kobiet w różnych pozach i ujęciach, a jego nazwa oznacza „Kobiety z Algieru”.

6. „No. 6 (Violet, Green and Red)”

No. 6 (Violet, Green and Red) – ten abstrakcyjny obraz Marka Rothko został sprzedany w 2014 roku za kwotę 186 milionów dolarów. Obraz ten składa się z trzech kolorów – fioletowego, zielonego i czerwonego – i ma na celu zachęcenie widza do zanurzenia się w kolorach.

7. „Portrait of Adele Bloch-Bauer II”

Portrait of Adele Bloch-Bauer II – ten obraz Gustava Klimta został sprzedany w 2006 roku za kwotę 87,9 milionów dolarów. Obraz ten przedstawia Adele Bloch-Bauer w srebrnej sukni, z podobizną na tle abstrakcyjnego wzoru, a jego styl jest charakterystyczny dla sztuki secesyjnej.

8. „Orange, Red, Yellow”

Orange, Red, Yellow – ten abstrakcyjny obraz na płótnie Marka Rothko został sprzedany w 2012 roku za kwotę 86,9 milionów dolarów. Obraz ten składa się z trzech kolorów – pomarańczowego, czerwonego i żółtego – i ma na celu wywołanie w widzu uczucia spokoju i harmonii.

9. „Nu couché”

Nu couché – ten obraz Amadeo Modiglianiego przedstawia nagą kobietę leżącą na łóżku, a jego styl jest charakterystyczny dla modernizmu. Obraz ten został sprzedany w 2015 roku za kwotę 170,4 milionów dolarów.

10. „Bal au moulin de la Galette”

Bal au moulin de la Galette – ten obraz na płótnie autorstwa Pierre-Auguste Renoir przedstawia tłum ludzi tańczących i bawiących się w ogrodzie. Obraz ten został sprzedany w 1990 roku za kwotę 78,1 milionów dolarów.

11. „Le Rêve”

Le Rêve – ten obraz autorstwa Pabla Picassa przedstawia nagą kobietę śpiącą na sofie. Obraz ten został sprzedany w 2013 roku za kwotę 155 milionów dolarów.

12. „Water Lily Pond”

Water Lily Pond – ten obraz na płótnie Claude’a Moneta przedstawia staw z liliami wodnymi i mostkiem w tle. Obraz ten został sprzedany w 2008 roku za kwotę 80,4 milionów dolarów.

13. „The Scream”

The Scream – ten obraz autorstwa Edvarda Muncha przedstawia krzyk postaci na tle czerwonego nieba. Obraz ten został sprzedany w 2012 roku za kwotę 119,9 milionów dolarów.

14. „Guernica”

Guernica – ten obraz na płótnie autorstwa Pabla Picassa przedstawia brutalność wojny i okrucieństwa, których doświadczyli mieszkańcy hiszpańskiej miejscowości Guernica podczas nalotu w 1937 roku. Obraz ten jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł sztuki XX wieku i znajduje się obecnie w Muzeum Reina Sofia w Madrycie.